Pokud to s firemním marketingem myslíte vážně a svěříte jej do rukou odborníků, pak budete stát před zásadním rozhodnutím. Čeká vás výběr mezi digitální agenturou a specialistou na volné noze. Neexistuje univerzální rada, po které variantě raději sáhnout, ale na základě několika doporučení si můžete udělat základní obrázek o pozitivech i negativech obou možností.
Možná jste dospěli do bodu, kdy máte jasno, že marketingové aktivity podniku jsou nad vaše síly a že s nimi potřebujete pomoci. Na tom není nic špatného, i nejlepší světové firmy spoléhají na profesionály v oboru. Koho ale oslovit, abyste s propagací slavili úspěch a zároveň nepřišli na mizinu?
Možnosti máte v zásadě dvě:
1. angažovat reklamní agenturu různé velikosti
2. zaplatit si freelancera (specialistu na PPC reklamu, SEO, grafika, všeuměla atd.)
Spolupráce s velkou agenturou je na první pohled lákavou příležitostí. Pro takové organizace pracuje velký počet lidí, z nichž každý má na starost jinou marketingovou aktivitu. Jednotlivá oddělení spolu komunikují a doplňují se. Pokud plánujete rozjet PPC kampaně, SEO optimalizaci nebo video prezentaci zároveň, je větší agentura ideální – všechny služby máte pod jednou střechou.
Jenže pozor. Renomované agentury vám sice zajistí kompletní servis na míru, a pravděpodobně velmi rychle, ale za komplexnost služeb si nechají pořádně zaplatit. Navíc není vždy jasné, která konkrétní osoba má váš požadavek v agentuře za úkol (o tom více níže ve výhodách a nevýhodách).
Agentury snadno najdete na portále firmy.cz
TIP: Problém bývá u klientů s menším rozpočtem. Tyto agentury živí totiž výhradně velké značky. Klienti s menšími rozpočty jsou zkrátka zanedbatelní. Mnohdy tedy dostanou takové klienty na starosti vyloženě junioři, a výsledky pak nejsou ani náhodou ideální.
S cenou hodinové sazby takové agentury se pod 1000 Kč jednoduše nedostanete. Naopak si ještě podstatně připlatíte. Ceny se v současnosti pohybují okolo 1300 Kč / hodinu.
Jiným řešením může být najmutí si menší reklamní agentury, kde všechny marketingové požadavky vašeho podniku zpracovávají 2-3 lidé. To částečně sníží cenu za odvedenou práci a vnese přehlednost do spolupráce. Menší agentury oceníte hlavně v případě, že s propagací začínáte a máte omezený rozpočet.
Najmutím freelancera podstatně snížíte náklady za správu vašeho online marketingu, a navíc část z nich budete moci chytře investovat raději do budgetu určenému na vaše reklamní kampaně. Navíc najmutí freelancera rozhodně neznamená mít horší výsledky než s agenturou. Mnohdy je tomu právě naopak.
Záleží ale, zda si na každý druh práce najmete jiného člověka, nebo vše svěříte jedné osobě.
Tady opět pozor. Spousta freelancerů nabízí zpracování všeho od PPC kampaní, přes profesionální grafiku, přitažlivé texty až po kvalitní UX design na webu. Ve skutečnosti je ale málokdo odborníkem na vše, takže se brzy mohou ukázat slabiny takového „Ferdy Mravence“.
Nemluvě o časovém vytíženosti freelancera, který pro vás má zpracovat za krátkou dobu celou marketingovou strategii.
Frelancery můžete snadno najít na portále navolnenoze.cz
Je lepší agentura, nebo freelancer?
Jak už jste asi pochopili, odpověď na výše uvedenou otázku si musíte určit i dle druhu a rozsahu vašeho podnikání. Abyste přesto měli kritéria k rozhodování se, pojďme si shrnout největší výhody a nevýhody obou variant.
disponuje specialisty na každou marketingovou aktivitu (komplexnost marketingových služeb)
má zkušenosti se spoustou projektů
když jeden zaměstnanec nemůže pracovat, nahradí jej jiný a spolupráce bez problémů pokračuje
vytvoří veškeré marketingové podklady (i grafické)
vysoká cena za služby
není vždy jasné, kdo má za co zodpovědnost
mezi změstnanci mohou být i lidé s juniorními zkušenostmi
často jde o opravdové odborníky, kteří se dlouhodobě věnují jedné aktivitě (např. PPC specialista)
sledují aktuální trendy v oblasti marketingu, práce je pro ně koníčkem
ve většině případů si za služby účtují mnohonásobně nižší ceny než agentury
je vždy jasné, že zodpovědnost za práci má pouze jeden člověk, na kterého se v případě potíží obrátíte
možnost rychlého navázání i ukončení spolupráce (v případě nespokojenosti)
snadnější domluva v případě nutnosti osobního setkání
možnost výběru z velkého množství freelancerů na trhu
freelancer je často specializovaný jen na určitou část marketingových aktivit
pokud bude nedostupný (ze zdravotních důvodů, kvůli dovolené atd.), nemá jej kdo zastoupit
pokud pracuje pro více firem, může být zahlcen prací a nestíhat
zdlouhavý proces zjišťování, zda je pro vás vybraný freelancer ten pravý
mohou toho umět méně, než na sami tvrdí
„Peníze jsou vždy až na prvním místě.“ Znáte tu frázi? Tak pro online marketingové kampaně firem platí dvojnásob. Finance, které jste ochotni investovat do marketingu, se odrazí na konečném výsledku.
Naštěstí to neznamená, že když na online propagaci vyčleníte méně peněz, nemáte šanci uspět. Jen je třeba přizpůsobit „marketingové pomocníky“ na míru svému podniku, respektive jeho finančním možnostem.
Jak je to tedy s cenami?
Jak už jste se dočetli výše, v zásadě (ale určitě ne vždy) platí, že si agentury účtují více peněz. Je to logické, mají mnohem mnohem vyšší náklady než freelanceři a spoustu odborných zaměstnanců. Ceny startují orientačně od 1000 Kč za hodinu práce, u největších hráčů na trhu se dočkáte i mnohem vyšších sazeb. Takovou investici tedy předem důkladně zvažte.
Spolupráce s freelancerem bývá většinou o dost levnější, ale opět platí, že záleží na výběru. Začínající markeťák si za hodinu práce naúčtuje pár stovek. Zkušený hráč v oboru si klidně řekne stejnou cenu jako agentura. V tom případě vstupuje do hry veledůležitý faktor: reference freelancerů.
TIP: Osobně se především u PPC reklamy přikláním k odměně ve formě měsíční správy. Samozřejmě suma musí dávat smysl vám, a současně být slušnou motivací i pro PPC specialistu.
Samozřejmě není žádné universální pravidlo pro volbu mezi agenturou a PPC specialistou. Ale pokud nejste velká firma s rozpočtem okolo 100 000 Kč a více, volil bych spíše freelancera. Třeba v kombinaci s grafikem či SEO specialistou.
Freelancer vám nabídne přátelský přístup a dostatek času na práci kolem vašich kampaní. Současně nebudete vázáni žádnou závaznou smlouvou a budete moci spolupráci kdykoliv ukončit.
Snížíte náklady na správu na možné minimum a budete mít nad kampaněmi patřičnou kontrolu.
Freelancerů poslední dobou v Česku vyrostlo jako hub po dešti a pro amatéra v oboru může být složité zjistit, jestli skutečně vědí, co dělají. Proto ještě před navázáním spolupráce freelancera prověřte, jak to jen půjde.
Nejlépe poslouží reference a recenze dosavadních prací. Na základě již hotových projektů a doporučení od předchozích klientů poznáte, jestli freelancer opravdu dlouhodobě odvádí kvalitní práci.
Doporučení zní jasně: nikam nespěchejte a věnujte „prostudování“ schopností a možností freelancerů větší porci času. Ať pak zbytečně nenarazíte.
TIP: Nejdříve s freelancerem vyzkoušejte spolupráci třeba na dva měsíce. Poté se teprve dle výsledků rozhodněte, zda budete spolupracovat dlouhodobě. Prověřte také recenze třeba na Facebooku.
Na závěr ještě poslední praktická rada. Pakliže se rozhodnete pro výběr specialisty freelancera, nezapomínejte, že žijeme v době internetu, která je plná neomezených možností.
Vůbec není potřeba navazovat spolupráci jen s freelancerem žijícím ve vašem městě. Téměř všechny záležitosti lze vyřešit skrze telefonní komunikaci, sociální sítě nebo e-mail. Často má taková komunikace mnohem větší přínos než několikrát odkládaná osobní schůzka, která třeba ani nic kloudného nepřinese. Často taková schůzka bývá ztrátou času pro obě strany.
Autor článku
Pracuji pro firmy jako externí online markeťák se specializací na PPC a Facebook reklamu.
Komentáře a dotazy k článku
Nenechte si ujít další užitečné tipy ze světa online marketingu
Potřebujete poradit s výběrem specialisty nebo agentury?
Sledujte trendy na sociálních sítích ↑ © 2018 - 2023 OnlineMarketak.cz GDPR a Cookies